خلیج جاودانه پارس

 

 

خلیج فارس یا عربی؟جدا اصالت با کدام است؟

خلیج فارس به واسطه اهمیت مهم جغرافیایی ،تجاری،اقتصادی و

نظامی خود یکی از کانون های اصلی تبادل فرهنگی درمشرق زمین

 محسوب می شود.

کهن ترین نامی که از خلیج فارس وجود دارد (( نامَرَتو)) به معنی رود تلخ است که در کتیبه های آشوری بر جای مانده است.در کتیبه ای که از داریوش اول پادشاه هخامنشی در تنگه سوئز در مصر به جا مانده عبارت((دَرایَه تیَه هَچا پارسا آئی تی)) یعنی دریایی که از سرزمین پارس می رود یعنی همان خلیج فارس نام برده شده است.

در دوره ساسانیان این دریای کهن را دریای پارس می گفتند.در بسیاری منابع دسته اول و قابل استناد یونانی و رومی نام خلیج فارس برده شده است. فلاویوس آریانوس(قرن دوم میلادی) در اثر خود به نام شرح سفرهای جنگی اسکندر خلیج فارس را((پریسکون کاای تاس)) نوشته است که ترجمه آن خلیج فارس است.استرابن ،جغرافیدان نامی یونان از خلیج فارس با همین عنوان یاد کرده است.بطلمیوس جغرافیدان بزرگ  قرن دوم میلادی در اثر جغرافیایی بزرگ خود خلیج فارس را با عنوان((پریسکوس سینوس)) یاد کرده است.همچنین مورخ مشهور رومی قرن اول میلادی((کوین توس کورسیوس روفوس)) خلیج فارس را به زبان لاتینی((آکواریوم پرسیکو)) یعنی آبگیر فارس خوانده است.

سپس اصطلاح ((سینوس پرسیکوس)) در بسیاری از زبان های زنده دنیا ترجمه گردید و همه ملت های جهان این دریای ایرانی را به زبان خود خلیج فارس می خوانند. در منابع جغرافیایی و تاریخی اسلامی مورخان و جغرافیدانان بزرگ جهان  اسلام خلیج فارس را با نام های ((بحر فارسی)) یا ((بحرالفارسی)) یا ((خلیج فارس)) یاد کرده اند.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                             

/ 5 نظر / 7 بازدید
میم

تاریخ را تاریخ باخود برد.الان دور تا دور خلیج رو عرب ها سکونت دارند.و اونو با نام حقیقیش مینامند.

میم

دم از احترام میزنید اما دوست عزیز همین نوشته ی شما سرشار از اهانت بود اهانت هدف دار متاسفانه.میگوید "اعراب( که کاملا غلط است و صحیح ترش عرب هاست) فهمیده تر از آن هستند ک به دوران جاهلیت برگردند و به جعل می پردازند" دوست عزیز اولا زمان جاهلیت ک احادیثی وجود نداشت ک جعل شود و اسلام نیامده بود. همین جاهلانی ک میگویی شعرای قرون 5.6.7 ایرانی مثل منوچهری افتخار میکردند ک از مضمون های شعرشان تقلید کنند.شما در مورد دلیل نامیدن مردم ان زمان ب جاهل یه تحقیق مختصری بفرمائید.در رابطه با عجم.دوست عزیز خداوند نیز در قران غیر عرب ها را نیز با نام عجم یاد میکند آیا خدا نژاد پرسته امکان داره؟!!در مورد اهانت نیز باید بگم زمانی این حرف شما درسته ک شما این اهانت ها را نکرده باشید این حقد شما نسبت به عرب ها از زمان خلفا و قبل از آنها کاملا مشهوده.وقتی آقای خیابانی گزارشگر فوتبال در تلویزیون دولتی جمهوری ایران اسلامی به عرب ها اهانت میکند و وقتی مردم عرب را ایرانی ها با نام بدور از انصاف ملخ خور میشناسند و وقتی خود فارس ها در دانشگاه های دولتی لباس و فرهنگ عرب ک فرهنگ فارس ها نیز با آن آمیخته شده را به تمسخر و استهزاء م

میم

جمله آخرتون جمله ی بسیار زیبا و شاعرانه ای بود .عرب خیلی سعی کردند ک روابط خوبی با ایرانی ها داشته باشند و لی شما اجازه ندادید.وشما این را خوب میدانید و دلایلش را هم.در آخر بگویم ک عرب ها خلیج را با نام خلیج عربی میشناسند البته خیلی دوست داشتند نامش اسلامی باشد ولی وقتی فارسها دم از فارس فارس میزنند مجبور شدند عرب را جایگزین نام مقدس اسلام کنند. همه مسلمونا برادرند چه عجم چه عرب

میم

اول باید اعتماد کنم بعد معرفی خواهم کرد. بصراحت بگم میترسم با وجود اینکه چیز خاصی هم نگفتم اما بعنوان یک عرب که هر چه گوید برداشت دیگری میکنند باید احتیاط کرد.

میم

ببینید اعراب یعنی بادیه نشین . کلا معنی عرب با اعراب فرق دارد.شما در نوشته هاتون منظورتون که با بادیه نشینها نبود بلکه مردم عرب زبان بود چه در اهواز(احواز)چه در بلاد عربی.و حتما میدانید فقط عده ی کمی از عرب ها بادیه نشین هستند. و خود عرب اصلا یک معنی جمع را میدهد و لازم نیس دیگر جمع شود.در هر حال حتی اگر اعراب درست باشه ک نیس بدون شک از باب ادب نمیبایست بار دیگر در جمله آخرتون (قصد اهانت به اعراب را ندارم) استفاده میکردید هر چند این ب شما و شخصیت خودتان بر میگردد.