نقد فیلم اسکندر( alexander)

 

کارگردان : الیور استون

محصول:وارنر برادرز

بازیگران : کولین فارل-آنجلینا جولی-و....

 

شرح فیلم : شرح زندگانی اسکندر مقدونی از کودکی تا مرگ است که در دوران نوجوانی به قشوم ایران حمله می کند و داریوش سوم را عزل و خود حکومت بنا می کند . همسر ایرانی بر می گذیند و به هند و... نیز لشکر کشی میکند و در بین راه توسط هم کیشانش مسموم و هلاک می شود.

 

نقد: اسکندر همواره در تاریخ مردی جهان خوار و مستبد شناخته می شود به طوری که ایرانیان از دست اسکندر و یارانش (سلوکیان) آسی شده بودند . حال از چه رو این گارگردان، ایرانیان را خوشحال بعد از فتح ایران توسط اسکندر جلوه می دهد نمی دانم . این فیلم به شدت سانسور شده توسط وارنر برادرز است (البته من نسخه ی دی وی دی را میگویم).به دلایل زیر :

1-مادر اسکندر(آنجلینا جولی) در نسخه ی اکران آمریکا همجنسباز بوده است و در dvd اصلا این طور نیست.

2-بر همه واضح و مبر هن است که اسکندر تخت جمشید را ویران کرد و سوزاند ولی در فیلم، اسکندر خیلی از تخت جمشید  خوشش می آید و، لم میده تو تخت پادشاهی داریوش، اصلا هم نشانه ای از سوزاندن و خراب کردن تخت جمشید نشان نمی دهند.

3-اسکندر دختر داریوش یعنی رکسانا  را  به همسری می گیرد ولی در فیلم یک دختر تقریبا سیاه و رقاصه را میگیرد.

4- هیچ یک از جنایات فجیع و جمعی اسکندر در ایران را به نمایش نمی گذارد.

از این نکات نتیجه میگیریم که این کارگردان چون خودش نویسنده هم بوده است ،تاریخ رو به کلی عوض کرده و با سلیقه ی خود نوشته ولی تنها چیزی که توی فیلم بهش توجه شده همجنسبازی یونانی ها است که درست هم است چون یونانی ها همجنسبازی را در ایران رواج دادند.

همچنین جلوه های ویژه ی فیلم حرف ندارد و عالی است و هم چنین فیلم برداری و کارگردانی نیز این چنین ولی  (نویسنده) سر تا پا اشکال است.

(( البته وارنر برادرز نسخه ی ] [ H.Dفیلم را تهیه کرده که یک ساعت ونیم به آن افزوده است ،شاید این ایرادات برطرف شود))

 منبع:                        hossein3h.blogfa.com

/ 1 نظر / 6 بازدید
مصطفی رمضانی

درود شرمنده از این سخن درود بر نیک دختری چون شماآرتیمیس ببخشید من پروفایلتونو نخونده بودم امیدوارم عذره منو بپذیرید خانم محترم به امید سربلندی و پیروزی ایران مثل گذششته خدانگهدار